מיתוג עסקי וחשיבותו לעסקים קטנים וחדשים

מותג= מוצר+תג (באנגלית שם מסחרי = branding)

מיתוג עסקי הוא חלק מתהליך השיווק של עסק, מוצר או שירות. בתהליך המיתוג מעצבים את הסמלים החיצוניים המאפיינים עסק מוצר או שירות ומבדלים אותו.
מיתוג עסקי כולל בתוכו את השם של העסק או המוצר או השירות, עיצוב לוגו, הסלוגן, צבעים ופונטים כל אלה יחד יוצרים קו עיצובי שמאפיין ומבדל את הדבר אותו ממתגים.

מטרת המיתוג:

מטרת המיתוג העסקי היא יצירת שפה גרפית פרטית לעסק אשר תייחד ותבדל אותו מעסקים אחרים והמתחרים בתחום.
המיתוג צריך להיות קליט ולדבר אל קהל היעד אותו העסק רוצה למשוך.

מיתוג עסקי נכון יגרום לקהל היעד להתחבר למוצר או לשירות של העסק ולהעדיף אותו על פני אחרים.
מותג חזק יהפוך להיות חלק מהתדמית האישית של לקוח שיבחר בו; הערכים שהמותג משדר כגון: רעננות, שובבות, יוקרה, אמינות,
חדשנות – ישתלבו בתדמית הלקוח וישקפו את ייחודיותו. המיתוג ילווה את העסק בכל מוצרי הדפוס ואתר האינטרנט.

באיזה שלב מומלץ למתג את העסק?

מיתוג עסקי הוא אחד השלבים הראשונים בעסק, השלב שקודם לו הוא שלב גיבוש הקונספט, זיהוי קהל היעד, זיהוי הצרכים והמסרים המדברים לקבל היעד. חשוב מאוד שהמיתוג העסקי יגובש לפני תחילת הפרסום, פתיחת החנות או העסק, או ממש סמוך לכך.

מיתוג עסקי טוב, יחרט בזכרון וישדר את המסרים הטובים המאפיינים של העסק כבר מהרגע הראשון מהלך זה מצביע על רצינות, עסקיות והבנה בתחום הפרסום. יתרון נוסף – מיתוג עסקי כבר בשלב הראשוני של העסק יחסוך בעלויות פרסום ושיווק וימנע מהעסק להמציא את עצמו כל יום מחדש ולבזבז זמן, אנרגיה וכסף!

מדוע עסק קטן או בינוני צריך מיתוג?
בימינו כשהפרסום נמצא בכל פינה והחברות המובילות במשק משתמשות בפרסום ככלי נשק לצייד לקוחות, הלקוחות הפכו להיות מביני דבר בפרסום. ישנו מסר סמוי שככל שהפרסום והמיתוג מושקעים, יפים ומשדרים איכות כך המוצר והשירות טובים יותר.

זהו תהליך שנבנה במוחו של הלקוח ולכן אם עד לפני עשור עסק קטן שהיה לו מוצר או שירות טובים יכול היה להסתפק בהדפסת פלייר במדפסת הביתית ולתת לילד של השכן לעצב לו לוגו או ללכת לבית דפוס זול ולעשות לוגו בחטף מבלי להשקיע מחשבה וניתוח של קהל היעד הצליח ליצור חוג לקוחות, היום זה כבר לא יעבוד!

לקוח שרוצה לקנות מוצר טוב יתייחס גם למוצרי הפרסום של אותו מוצר, מוצרי הפרסום צריכים לשדר לו חלק מהמאפיינים האיכותיים והחיוביים שיש במוצר.

מיתוג עסקי חזק ישאיר את בית העסק בתודעת הקונה לאורך זמן, יעביר מסר חיובי, וייחרט בזיכרון הלקוח. לכן, כאשר אנו באים למתג בית עסק, נשים דגש על הייחודיות של העסק ומוצריו ועל הערכים החיוביים שהוא מבטא.

תהליך המיתוג:

קונספט פרסומי = רעיון שבא לידי ביטוי בפרסום
בכדי לבנות מיתוג עסקי נכון יש צורך בבניית קונספט שיתאים לעסק. כאשר בונים קונספט לעסק צריך לקחת בחשבון מיהו קהל היעד הספציפי אליו העסק רוצה לפנות.
לדוגמא: עסק של מכשירי חשמל עם מותגי יוקרה פונה בדרך כלל לקהל יעד אמיד יותר ולכן העיצוב הגרפי ומוצרי הפרסום יהיו כאלה שידברו לקהל היעד הזה.

לכל קהל יעד ישנה שפה אחרת המדברת אליו ולכן יש צורך להתאים את המיתוג לקהל היעד כדי לגרום לו להגיע, לכל פרסום ישנה מטרה שונה ויש צורך לבנות קונספט מתאים באופן אישי עבור כל עסק.

לדוגמא: קונדיטוריה שאופה עוגות מעוצבות אישית לאירועים כגון: ימי הולדת, חתונות, בר מצוות וכו` הפניה לקהל היעד שלה יהיה שונה לחלוטין מקונדטוריה שאופה עוגות ועוגיות לבתי קפה וכנסים ואירועים. הקונספט והמיתוג של שתי הקונדטוריות יראה אחרת בכדי להפעיל את קהל היעד ולגרום לו להפוך להיות הלקוח הבא.

אחת הבעיות של עסק קטן או בינוני היא שלא פעם הוא "נופל בן הכיסאות" מכיוון שמחד אין לו מספיק תקציב לעבוד עם משרד פרסום ומצד שני, הגרפיקאים שיושבים בבתי דפוס אינם מבינים במיתוג עסק וגם אם עצבו גרפיקה יפה עבורו אין בה את החשיבה השיווקית והפרסומית אשר יגרמו ללקוחות להגיע אל העסק.

לכן מי שיכול לתת מענה ללקוחות קטנים ובינוניים עם תקציב נמוך יחסית אך לעשות את העבודה בצורה מדויקת ונכונה הוא סטודיו לעיצוב גרפי שמתמחה במיתוג עסקי עם חשיבה שיווקית.

כיצד לבחור את הסטודיו שימתג לכם את העסק?

  1. כמה שנות ניסיון יש למי שאתם עובדים מולו בסטודיו (לפעמים לבעל הסטודיו ניסיון נכבד אך לעובד שמולו אתם
  2. עובדים יש רק ניסיון של שנה בדיוק למעצב הגרפי מבית הדפוס)
  3. כמה שנים הסטודיו קיים ומי הם לקוחותיו
  4. בקשו לראות עבודות, לא על המחשב אלה עבודות פיסית כאלה שאתם יכולים לראות, לגעת לבדוק איכות.
  5. בקשו לראות עבודות מיתוג ואת המוצרים הנלויום דהיינו שם, לוגו, סלוגן נוצר בסטודיו וגם המוצרים הנלווים שהופקו בו (כרטיס ביקור, ברושור, פולדר, עיצוב אתרי אינטרנט)
  6. וודאו כי אתם עובדים באופן קבוע עם אותו מעצב כך שלא תועברו כל פעם להמשך עבודה עם מעצב אחר.
  7. אל תתביישו לבקש המלצות או טלפון של ממליצים במידת הצורך.

זכרו! מיתוג עסקי נכון יוביל את העסק שלכם להצלחה!

נכתב על ידי:
איריס חן הבעלים של סטודיו סיאן מתמחה במיתוג עסקי, יעוץ שיווקי ועיצוב אתרי אינטרנט

סטודיו סיאן הינו סטודיו מקצועי אשר הוקם ע"י איריס חן בשנת