פתיחת עסק בגיל השלישי - כיצד לגרום ללקוחות להגיע?

נכתב ע"י איריס חן - סטודיו סיאן

במאמר זה ריכזתי עבורכם בעלי העסקים בגיל השלישי טיפים בסיסיים להתנהלות
עסקית שיווקית.

ידע זה הצטבר המרוצת השנים בעבודה מול הרבה לקוחות בגיל השלישי שמסיבה זו או אחרת הקימו עסק ופנו אלי כדי להצליח. בנוסף במשך הקמתי וניהלתי במשך כ- 4 שנים את פורום יזמות ופתיחת עסק בגיל השלישי באת "מוטקה"

בשנים האחרונות אנו, בסטודיו סיאן מקבלים פניות למיתוג עסקי מעסקים חדשים שנפתחים שבעליהם והרוח החיה בהם הינם בגיל השלישי.

הסיבות לפתיחת עסק רבות ומגוונות וכאשר אני משוחחת איתם בתחילת ה"מסע" לקראת מיתוג העסק והכנת פרטי הפרסום אני מגלה שלכל אחד מהם סיבות המאפיינות פתיחת עסק בגיל מבוגר.

הבחנתי שלכל אחד מבעלי העסקים סיבותיו שלו. חלקם פוטרו, חלקם יצאו לפנסיה לפעמים מוקדמת ואחרים פתחו עסק פשוט כדי להגשים חלום…

פתיחת עסק בגיל השלישי אינה דבר שגרתי ורבים "מרימים גבה" ושואלים למה לפתוח עסק בגיל כזה, מה מניע את אותם לבחור בדרך עצמאית?

בעבודתי בסטודיו הבחנתי כי אנשים הפותחים עסק בגיל שכזה מביאים לעסק פעמים רבות ידע מקצועי רב שצברו או לחילופין להט והתלהבות נדירים, לא פעם יש להם הרבה יותר סבלנות והם חדורי מוטיבציה להצליח ולהגשים את עצמם דרך העסק שלהם.

הסיבה לפתיחת עסק בגיל השלישי, תהא אשר תהא, מצריכה התנהלות עסקית שתתן לעסק את היכולת לשרוד ולשגשג.

המפתח הוא לקוחות! כל עסק כדי להתקיים זקוק ללקוחות!

מה עסק צריך לעשות כדי לגרום ללקוחות להגיע אליו?

מאמר זה כולל מונחים מקצועיים רבים, אם ישנו מונח או מילה מקצועית שלא הבנתם חפשו את הפירוש שלה ואל תמשיכו הלאה כך
תבינו היטב את הכתוב.

1. התנהלו ונהלו את העסק בצורה עסקית ומקצועית ולא חובבנית:
מבחינה מקצועית, אם חסר לכם ידע השיגו השכלה וידע רלוונטיים והתעדכנו תמיד. ספרות כנסים וכמובן – האינטרנט

מבחינה עסקית התנהלו כבעלי עסק לדוגמא: אם אתם מקבלים לקוחות, סדרו סביבת עבודה מתאימה לעיסוקכם, התלבשו יפה ובהתאם לעיסוקכם, דברו בשפה מכובדת ותנו שירות מעולה ויעיל ואל תתפשרו על איכות.

2. זהו את קהל היעד של העסק וכוונו אליו את הפרסום והשיווק:
לכל עסק ישנו קהל יעד מסויים אליו הוא שואף להגיע בפרסום. קחו לדוגמא מרפאת שיניים, כל אחד משתמש בשירות זה אבל… לכל מרפאה יכול להיות קהל יעד שונה לדוגמא למרפאת שיניים לשיקום הפה יגיעו בעיקר מבוגרים שצריכים שתלים או טיפול כירורגי. למרפאת שיניים לילדים קהל היעד הוא הילדים והפרסום צריך לדבר להורים עם ילדים ולכן זהו את קהל היעד שלכם והיו ממוקדים בפרסום.

3. מתגו את העסק (שם, לוגו, סלוגן, קו עיצובי) בכדי ליצור לו תדמית חיובית:
מיתוג עסקי מטרתו ליצור לעסק בידול ויזואלי, כדי שכל מי שרואה את פרטי הפרסום יוכל עם הזמן לזהות את בית העסק, זה מקל על כל תהליך השיווק ומוזיל אותו, מטרה נוספת של המיתוג היא ליצור לעסק תדמית טובה וייחודית כזו שקהל היעד יוכל להזדהות עם ערכי המוצר ו/או השירות או החברה בכלל, לחשוב עליה דברים טובים ולרצות להשתמש במוצריה או שירותיה, ולכן אל תדלגו על שלב מיתוג העסק זהו הבסיס לכל הפרסום.

4. עצבו ובנו לעסק אתר אינטנרט לנוכחות אינטרנטית שיווקית:
אתר אינטנרט זו חשיפה ששום בעל עסק אינו יכול לוותר עליה היום. הגולשים שהם הלקוחות הפוטנציאלים שלכם, מחפשים באופן קבוע
באינטרנט מוצרים, שירותים ומידע. באתר אינטרנט אפשר להציג כל דבר שיעזור לעסק לגייס לקוחות מומלץ להציג באתר האינטרנט תמונות, עדכונים, חוות דעת של ממליצים, סרטונים וכו' כל זאת במטרה להעביר אינפורמציה על העסק, השירותים/מוצרים זוהי הזדמנות נהדרת לתת ללקוח הפוטנציאלי לקרוא המלצות ולהתחבר לעסק וליצור קשר, אתר אינטרנט עובד בשבילכם גם כשאתם בחופשה ולכן מומלץ שתשקיעו באתר איכותי, יציב, עם מערכת ניהול תוכן להזנת נתונים עצמית בכל זמן.

5. עצבו והדפיסו לעסק כרטיס ביקור מכובד:
כרטיס ביקור מטרתו להשאיר פרטים בצורה ברורה אצל הלקוח או המתעניין מומלץ שיהיה על כרטיס הביקור: טלפון נייח, טלפון נייד, פקס, אימייל, כתובת אתר אינטרנט וכתובת למשלוח דאר ו/או כתובת הגעה לעסק.
כרטיס הביקור יכול להכיל בצד השני של הפרטים גם את השירותים או המוצרים העיקריים של העסק וכך להיות גם מקדם מכירה.
בחרו נייר עבה ומכובד כגון נייר כרומו 300 גרם מומלץ לעשות לכרטיס ציפוי למינציה כדי שישמר בארנק ולא ישרט אפשר גם להדפיס על נייר ממוחזר.

6. עצבו והדפיסו לעסק גלויית פרסום או פלייר עם מסרים שיווקיים מניעים:
בגלויה או בפלייר יש יותר מקום, מומלץ מאוד לבחור שירות או מוצר עיקריים שאותם רוצים לקדם ולפרסם כל פעם רק מוצר או שירות אחד. פרסום ממוקד מוביל בד"כ לתוצאות טובות יותר. איך מומלץ לעצב את הגלויה או הפלייר?
מומלץ שצד אחד יהיה עם טיזר (משפט מושך, מעניין, מסקרן) יחד עם תמונה אואיור נושא שקשה להתעלם ממנו. צד שני יכלול הרחבה על המוצר או השירות, רקע עליכם ו/או על בית העסק, מוצרים או שירותים נוספים בקטן יותר וכמובן משפט שמזמין את הלקוח ליצור אתכם קשר-מומלץ לחלק באיזור שבו קהל היעד העיקרי שלכם נמצא.

7. הירשמו לכל אינדקס חינמי ועשו קישור לאתר שלכם:
לכל תחום, רפואת שיניים, תכשיטים, אופטיקה, חשמלאי, עורך דין ישנו אינדקס מיוחד לתחום. ישנם גם אינדקסים כלליים שמפרסמים שירותים רבים, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, קודם כל הירשמו לכל החינמיים, עם קישור לאתר שלכם זה גם יקדם את האתר שלכם וגם יכול להוביל לקוחות לעסק שלכם.

8. כתבו מאמרים בתחום שלכם תפגינו ידע, מקצוענות חדשנות:
כתיבת מאמרים היא דרך מצוינת לחשיפה דרך ידע ולא דרך פרסום ישיר, את המאמרים פרסמו קודם באתר שלכם ולאחר מכן בשינוי
קל גם באתרי מאמרים כך תוכלו להיחשב לבעלי ידע בתחומכם. לקוחות אוהבים לקנות ממי שנחשב בעינם כמקצוען ומבין בתחומו,
זו דרך נפלאה לספר לעולם שאתם מומחים בתחומכם וגם… זו דרך נפלאה לחלוק עם העולם ידע ולשתף אחרים.

9. התחברו לארגון נטוורקינג (קהילה עסקית) לקידום, שיווק ופרסום העסק:
קהילות כאלה פזורות בארץ, ישנם כמה גדולות ומובילות בינהם, איי.בי.סי, עסקים עושים עסקים ובי.אנ.איי. יש עוד קהילות רבות קטנות יותר. קהילות אלו יכולות להוות לעסק זעיר או קטן קפיצת מדרגה וחשיפה בעלות כספית סמלית ביותר.

הכנסו לאינטרנט קראו עליהם צרו קשר עם נציג מאזורכם וכך תיהנו מחשיפה עסקית וקבוצת אנשים איכותית של בעלי עסקים שיקדמו
אתכם ואתם אותם.

כדי שיהיה קל לכם לספר על העסק שלכם ולבעלי העסקים האחרים לשווק אתכם מומלץ להגיע עם תדמית עסקית מלאה עם מיתוג,
כרטיסי ביקור, גלויות פרסום ורצוי גם אתר אינטנרט.

10. התחברו לרשתות חברתיות ועסקיות והפגינו נוכחות עסקית לצד יחס חברי:
הרשתות החברתיות והעסקיות המובילות היום הם פייסבוק, דה מרקר קפה, הרשת העסקית המובילה הינה לינקדין. בפייסבוק מומלץ לפתוח דף עסקי, בדה מרקר קפה לפתוח דף עם נוכחות עסקית בלינקדין לפתוח דף עסקי.
בכל הרשתות האלה פתיחת הדף העסקי לא כרוכה בתשלום. השאירו פרטי התקשרות, ספרו על העסק, רשמו המלצות של לקוחות, תמונות של מוצרים ושירותים אל תשכחו לעשות קישור לאתר שלכם ולהשאיר פרטי התקשרות. היכנסו לרשת החברתית/עסקית כמה פעמים בשבוע הגיבו לפוסטים וסטטוסים (מה שכותבים) של אחרים ואז כשתרשמו את שלכם יש סיכוי גדול יותר שתקבלו תגובה. רשתות אלו הינם דו צדדיות קשה לצפות להרבה תגובות אם אתם לא מתייחסים לאחרים.

לסיכום: אני ממליצה בחום, ולא משנה מהי הסיבה לפתיחת העסק היו מקצוענים והתנהלו בצורה עסקית ללא פשרות!
התנהלות שכזו נותנת חיים לעסק והנאת יצירה לבעליו.

היו עם יד על הדופק, התעדכנו בתחומכם הקשיבו לצרכי הלקוחות, שימו לב שכל תחום עיסוק משתנה עם הזמן, היו ערניים, למדו ותתחדשו בתחומכם, הביאו מדי פעם את הבשורה ללקוחותיכם, שתפו את הידע עם הלקוחות הקיימים והוותיקים באמצעות האימייל והרשתות החברתיות.

כך תיהנו מלקוחות קבועים שמגיעים אליכם מכיוון שהעסק שלכם נותן שירות ומוצר עם ערך מוסף, מפגין אכפתיות ומקצוענות.

אם אתם צריכים עזרה מקצועית בזיהוי קהל היעד, מיתוג העסק, עיצוב ובניית אתר אינטרנט, הכנת גלויית פרסום/פלייר שיווקי פנו לסטודיו מקצועי שזו המומחיות שלו!

לפגישת יעוץ ללא תשלום התקשרו : 052-2531159 איריס

נכתב על ידי:
איריס חן הבעלים של סטודיו סיאן מתמחה במיתוג עסקי, יעוץ שיווקי ועיצוב אתרי אינטרנט

סטודיו סיאן הינו סטודיו מקצועי אשר הוקם ע"י איריס חן בשנת 2001